فیلتر هیدرولیک تراکتور

امروزه در تراکتور ها به دلیل نصب دستگاه های مختلف، کاربرد سیستم های هیدرولیک مهم و ضروری می باشد. دستگاه ها معمولا از سیستم هیدرولیک استفاده می کنند. در سیستم هیدرولیک نیرویی از موتور توسط چندین قطعه و سیال به قسمت های مختلف انتقال داده شده که قابل کنترل می باشد.

فیلتر هیدرولیک

کل سیستم هیدرولیک به خاطر قطعات متحرک زیاد، فاصله ی کم بین قطعات، سرعت بالا و فشار های زیاد باید کاملا تمیز و دقیق باشد.
سیستم هیدرولیک دارای مخزن، پمپ، شیرهای کنترل، جک ها یا هیدروموتورها، فیلتر ها و روغن است.
وجود  آلودگی در سیستم هیدرولیک باعث می شود که اجزای سیستم به خوبی کار نکنند یا حتی از کار بیوفتند و این آلودگی توسط روغن هیدرولیک به تمام اجزای سیستم منتقل می شود.
منشأ آلودگی گاهی خود روغن است. بطور مثال در زمان جابه جایی روغن توسط اپراتور ممکن است آلودگی از ظروف به روغن انتقال یابد. با ورود روغن آلوده به مخزن، فیلتر هیدرولیک تراکتور آلودگی ها را گرفته و چنانچه آلودگی ها از فیلتر هیدرولیک عبور کند، باعث خرابی سیستم می شود.
باز ماندن درب مخزن هم سبب آلودگی روغن می شود.
رایج ترین نوع آلودگی، خوردگی قطعات است که با گذشت زمان و فرسودگی قطعات، ذرات ریزی از جنس فلز کنده شده و به شکل پلیسه با روغن مخلوط می شود که با ورود به قسمت هایی از سیستم  سبب خرابی آن می شود.
ورود رطوبت به داخل سیستم هیدرولیک نیز باعث ایجاد فعل و انفعالات شیمیایی در روغن می شود که این فعل و انفعالات به مرور زمان در روغن شکل می گیرد و در نهایت رسوب، لجن و مواد اسیدی در روغن تولید کرده و ناخالصی های ایجاد شده خرابی هایی را در سیستم به وجود می آورد.
ورود هر گونه آلودگی به سیستم مثل ذرات، آب و رطوبت، دیر تعویض کردن روغن باعث افزایش سایش و استهلاک قطعات می شود. پمپ که با سرعت بالایی در حال کار کردن است، از همه ی قطعات زودتر خراب شده و باعث کمبود فشار و ایجاد پلیسه های ریز در داخل روغن می شود و این بدترین نوع خرابی در سیستم های هیدرولیک می باشد.

راهکارهای جلوگیری از ورود آلودگی به سیستم:

فیلتر هیدرولیک

  • استفاده از فیلتر: فیلترهای سیستم هیدرولیک عمل تصفیه ی روغن را انجام می دهند که این فیلترها در دو قسمت یکی قبل و یکی بعد از پمپ نصب میشود. فیلتر مکش قبل از پمپ و فیلتر فشار بعد از پمپ نصب می شود.
  • روغن با کیفیت بالا: روغن هیدرولیک با کیفیت های مختلفی در بازار وجود دارد. در هر سیستم هیدرولیک بسته به حساسیتی که دارد، از روغن هایی با کیفیت های مختلف استفاده می شود. روغن های تصفیه شده دست دوم به دلیل مواد افزودنی و ناخالصی که دارند به هیچ عنوان توصیه نمی شوند.
  • استفاده از فیلتر تنفس در مخزن: روغن مخزن هیدرولیک دائما کم و زیاد می شود و بخاطر ورود و خروج هوا از بیرون به داخل مخزن، فیلتر های تنفس در بالای مخزن از ورود هر گونه آلودگی جلوگیری می کند.
  • تعویض به موقع روغن: روغن هیدرولیک بخاطر فشار و داغ شدن های زیاد، به مرور خواص روان کاری خود را از دست داده و سایش قطعات باعث ایجاد استهلاک و در نهایت کم شدن عمر دستگاه می شود.
فیلتر هیدرولیک در تراکتور های ۲۸۵ و ۴۷۵ قبل از پمپ هیدرولیک و داخل جعبه دنده قرار دارد تا روغن قبل از ورود به پمپ تمیز شود. این فیلتر ها بصورت سیمی بوده که قابلیت شست و شو و استفاده ی دوباره را دارد. این فیلتر هیدرولیک پس از هر ۵۰۰ ساعت کار باید تمیز شود.
در تراکتور های رومانی کنار جعبه دنده دو عدد فیلتر کاغذی قرار دارد که باید پس از ۵۰۰ ساعت کار حتما تعویض شود.
تراکتور ۳۹۹ به دلیل داشتن سیستم هیدرولیک بیشتر، سه عدد فیلتر هیدرولیک دارد. دو عدد توری و یک عدد کاغذی. بعد از ۵۰۰ ساعت کار باید فیلتر کاغذی تعویض و دو فیلتر توری تمیز شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.