خاکی که از نظر مواد غذایی مورد نیاز گیاه فقیر است نیازمند انواع کود است. هنگامیکه زمین های زراعی طی سالیان دراز به طور متوالی کشت می شوند مواد غذایی مورد نیاز گیاه و در پی آن بازدهی زمین کاهش می یابد. با تغذیه مناسب خاک توسط کود میتوان انتظار عملکرد بیشتری از خاک داشت. انواع کود ها به شکل دانه ای، مایع و یا گاز به خاک اضافه می شوند که برای پخش کود های دانه ای در زمین زراعی میتوان از دستگاه های کود پاش که به شکل چرخشی و دوار کود را در سطح زمین پخش می کنند، استفاده کرد.

کودپاش سانترفیوژ

کود پاش دوار یا سانتریفیوژ با حرکت دورانی صفحه، کود لازم را در سطح خاک پخش می کند. با توجه به سرعت دوران و قطر صفحه، میزان پاشش بین 6 تا 12 متر انجام می شود. نیروی محرکه صفحه دورانی بوسیله گاردان و از محور پی – تی – او (P.T.O) تامین می شود که یک گیربکس کاهنده با نسبت یک دوم، سرعت دورانی محور پی تی او  را به نصف کاهش می دهد. دستگاه کود پاش سانتریفیوژ سوار شونده است و روی بازوهای عقب تراکتور نصب می شود.
  حجم خروج کود توسط درب دریچه با اهرم بندی مناسب به صورت دستی کم و زیاد می شود. در بالای مخزن کود نیز یک توری دانه درشت قرار گرفته تا مانع ورود کلوخه ها ی کود به داخل مخزن شود.

اطلاعات ومشخصات

دستگاه کودپاش شامل مخزن، شاسی و واحد پخش کود است.

کودپاش سانترفیوژ

مخزن دستگاه دارای ظرفیت اسمی 450 لیتر و از ورق فولادی ساخته شده است. کود خارج شده از قسمت انتهایی مخزن مستقیما وارد واحد پخش کننده می شود.
واحد پخش کود متشکل از یک صفحه دوار می باشد که بر روی آن تعداد 8 پره نصب شده است. کود خارج شده از دو دهانه خروجی درکف مخزن بر روی این صفحه ریخته می شود که این صفحه حرکت دورانی خود را از محور تواندهی تراکتور می گیرد. دانه های کود با دوران صفحه و برخورد با پره ها در سطح مزرعه پخش می شوند. وظیفه جعبه دنده نیز در مسیر انتقال قدرت از محور تواندهی به صفحه دوار، تغییر 90 درجه ای زاویه ی محور دوران است. صفحه ای فلزی در جلوی صفحه پاشش و سمت تراکتور جوش داده شده که مانع پاشش کود به سمت راننده می شود.
شاسی دستگاه وظیفه نگهداری سایر قسمت های دستگاه (مخزن- واحد پخش کود- سیستم انتقال توان) را بر عهده دارد و از لوله خمکاری شده ساخته می شود. از یک طرف به مخزن پیچ شده و از طرف دیگر زیر قسمت پخش کود را در بر گرفته و در جلو آن اتصال سه نقطه تراکتور قرار گرفته است.

کالیبراسیون کودپاش

    برای کالیبراسیون کودپاش و میزان خروجی کود و تنظیم دریچه خروجی میتوان مقدار معینی کود را استفاده و پخش کرد سپس سطح پخش شده را اندازه گیری و با توجه به وزن کود، میزان پاشش کود بدست می آید. اگر میزان پاشش را 200 کیلوگرم بر هکتار در نظر بگیریم، عرض پاشش 10 متر باشد و یک کیسه کود 50 کیلوئی داخل مخزن بریزیم، طبیعتا کود مخزن پس از 250 متر پیشروی باید به اتمام برسد. پس به این ترتیب میتوان دریچه مخزن را تنظیم کرد. حال اگر میزان پاشش 100 کیلوگرم بر هکتار باشد، تخلیه مخزن پس از 500 متر اتفاق می افتد.

تنظیمات و شیوه صحیح کاربری کودپاش سانترفیوژ

کودپاش سانترفیوژ به راحتی پشت هر تراکتوری قابل نصب است.

کودپاش سانترفیوژ

 برای تنظیم کودپاش مراحل زیر صورت میگیرد:
 • نصب کودپاش روی اتصال سه نقطه تراکتور
 • تنظیم تراز طولی و عرضی و افقی کودپاش توسط بازوهای تراکتور
 • کالیبراسیون دریچه کود بر اساس اندازه گیری خروجی کود
 • تنظیم میزان پاشش کود بر اساس تنظیم دریچه خروجی کود
 • تنظیم سرعت حرکت تراکتور بر اساس میزان پاشش و کود مورد نیاز زمین
 • در صورت ضرورت میتوان با پهن کردن پلاستیک روی زمین میزان پاشش کود روی زمین را در سرعت های مختلف اندازه گیری کرد.

 سرویس و نگهداري کودپاش سانترفیوژ

پس از هر بار استفاده از کودپاش باید کاملا شسته شده و تمام قسمتهاي آن تمیز شود. قبل از انتقال دستگاه به مزرعه گیربکس باید روغنکاري و سالم بودن قطعات دستگاه  بررسی شود. جهت انبارکردن دستگاه براي مدت طولانی باید :
 • کل دستگاه کاملا تمیز و قسمت های متحرك گریسکاري شود.
 • محل نگهداري دستگاه سرپوشیده باشد.
 • قطعات آسیب دیده و مستهلک با قطعات جدید جایگزین، تعویض و یا تعمیر شود.

توصیه هاي ایمنی جهت کار با کودپاش سانترفیوژ

 • اپراتوری که با کودپاش کار می کند باید حتما آموزش دیده و اطلاعات لازم در مورد کود و دستگاه کودپاش داشته باشد.
 • پس از کودپاشی، دست و صورت کاملا شسته و استحمام انجام شود.
 • حین کودپاشی از نزدیک شدن کودکان و حتی اشخاص بزرگسال به محوطه کودپاشی بخصوص خود دستگاه و محور انتقال نیروی آن جدا خودداری شود. افراد و کودکان حداقل 50 متر از تراکتور و کودپاش فاصله داشته باشند.
 • هرگز محور انتقال نیرو بدون حفاظ را به کار نیاندازید و حتی در صورت داشتن حفاظ از روی آن عبور نکنید. گیر کردن لباس شخص به محورهای انتقال نیرو باعث می شود، محور با قدرت زیادی که دارد شخص را به همراه خود به چرخش درآورد، که این باعث نقص عضو یا مرگ خواهد شد.
 • در موقع توقف، انتقال قدرت محور پی تی او را قطع کنید.

لیست قطعات کودپاش سانترفیوژ

ردیف
نام قطعه
مشخصات
تعداد
1
مخزن
ورق فولادی
1
2
شاسی
لوله قطر 65 م م
3
3
گیربکس
نسبت یک دوم
1
5
گاردان
یک متری
1
6
توری
با مش 30 م م
1
7
صفحه دوار
قطر400 م م
1

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.