چهارشنبه ۱۴۰۲/۸/۳

کشت گندم سال زراعی جدیدبرنامه ی تولید ۱۴ میلیون تن گندم در سال زراعی جاری را داریم.

به گزارش گروه خبری تراکتورمن به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، سهراب سهرابی اظهار داشت: برای سال زراعی 1403-1402 کشت 5.9 میلیون هکتار گندم آبی و دیم را هدفگذاری کرده ایم که از این سطح یک میلیون و 900 هزار هکتار مربوط به کشت آبی و 4 میلیون هکتار کشت در اراضی دیم است.

وی افزود: از ابتدای سال زراعی جاری تاکنون بیش از یک میلیون و هشتصد هزار هکتار کشت گندم صورت گرفته که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، 80 درصد به لحاظ تاریخ کشت جلو افتاده و این امر از نظر اصول فنی کاشت، اتفاق خوبی است.

سهرابی ادامه داد: عملیات کشت گندم در اقلیم های سرد و در استان هایی مانند آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان، قزوین، کردستان، مرکزی، خراسان شمالی، همدان، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهکیلویه و بویر احمد، خراسان رضوی و … آغاز شده و تا پایان آذرماه در دیگر استان ها ادامه خواهد داشت.

وی تصریح کرد: برای کشت سال زراعی جاری بیش از چهارصدوپنجاه هزار تن بذرهای اصلاح شده لیبل دار گندم تهیه و تدارک دیده شده و عملیات بوجاری و ضدعفونی بذرها درحال انجام است.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی گفت: تاکنون بیش از 170 هزار تن بذر گندم میان کشاورزان توزیع شده و میزان توزیع بذر گندم تاکنون بیش از دو برابر مدت مشابه سال گذشته است.

وی درهمین حال افزود: توزیع کودهای شیمیایی که از سوی شرکت خدمات حمایتی کشاورزی تدارک دیده شده در استان های کشور درحال توزیع است.

سهرابی تولید بذر گندم را از مهمترین پروژه های معاونت امور زراعت نام برد و اذعان داشت: برنامه تولید بیش از پانصدهزار تن بذر گندم از ارقام آبی و دیم را برای سال آینده داریم.

وی تغذیه متعادل مصرف کودهای شیمیایی، توسعه کشت های مکانیزه، ایجاد مزارع مشاهده ای و مقایسه ای PVS, PNT, PDT، توسعه روش های نوین آبیاری قطره ای یا تیپ، آموزش کشاورزان و کارشناسان، ارزیابی کیفیت گندم تولیدی و آزمون خاک را از مهمترین پروژه ها در حوزه تولید گندم برشمرد.

سهرابی در عین حال به گندمکاران توصیه کرد: برای تولید بهتر ضمن استفاده از بذر گواهی شده و استاندارد، اصول فنی مربوط به تاریخ کاشت، تراکم بوته، عمق کاشت و مصرف متعادل کودهای شیمیایی را رعایت کنند.

وی همچنین از کشاورزان خواست از ارقام جدید گندم و از خطی کارهای مجهز به کودکار استفاده کنند و پس از عملیات کاشت در ارتباط مستقیم با کارشناسان پهنه باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.