کدو سبز محصول فصل گرم سال است که با اندک نگهداری می‌تواند در اکثر مناطق رشد کند. عمدتا کدو سبز در بهار کاشته و در تابستان برداشت می شود.

نام علمی آن Cucurbita pepo و نوعی گیاه یک‌ساله است که تولید میوه و دانه آن در یک ‌فصل رشد انجام می شود و گیاه در همان سال از بین می‌رود.

شرایط کشت و نگهداری کدوی تابستانی ساده است. برای برداشت حدود ۱۰ پوند (۴.۵ کیلو) کدو سبز فقط یک گیاه آن نیاز است. این محصول با کمی نگهداری و مراقبت (به‌ویژه با گرده‌افشانی مناسب) در تمام طول فصل رشد شکوفا بوده و میوه و گل تولید می‌کند. همچنین این گیاه در بیشتر مناطق آب‌وهوایی رشد خوبی دارد به شرطی که بعد از آخرین سرما (در برخی مناطق اواخر بهمن و در برخی مناطق دیگر فروردین و اردیبهشت) کاشته شود.

برای بهبود شرایط رشد و افزایش برداشت محصول، نکات زیر باید رعایت شود:

بذرها ۴ تا ۶ هفته قبل از شروع فصل رشد در گلخانه کاشته شوند و اطمینان حاصل شود که احتمال سرمازدگی وجود ندارد.

جهت جلوگیری از رشد علف‌های هرز و حفظ رطوبت، یک لایه مالچ روی سطح خاک کشیده شود. در آب‌وهوای خشک امری بسیار مهم است که به حفظ رطوبت خاک کمک خواهد کرد.

علف های هرز باید سریعا از بین برده شوند و ریشه کن کردن آنها از رشد مجددشان جلوگیری می کند.

افزودن مواد آلی به خاک، کودی قوی ایجاد نموده و سبب افزایش مواد مغذی خاک می شود. کمپوست تازه ریشه‌ها را مرطوب و خنک نگه می دارد و علاوه بر افزایش رشد، به تولید میوه نیز کمک می‌کند.

هنگامی که گل‌های نر شکوفا می‌شوند، استفاده ازمقدار کمی کود توصیه می شود. گاهی اوقات کود دادن به گیاهان در حین برداشت، باعث افزایش میوه‌ها در برداشت بعدی می شود.

پرورش کدو سبز با روش‌های دیگر مانند هیدروپونیک و باغبانی در کاه و کلش به‌خوبی عمل می‌کند.