بعد از گاوآهن ، دیسکهای کشاورزی گروه صنعتی مهندس مروتی مهمترین ادوات خاکورزی می باشند. خاکورزی ثانویه برای ایجاد بستر بذر مهمترین کار دیسک کشاورزی است. دیسک در زمین شخم خورده به کمک وزن و با لبه تیز پرهها کلوخها را برش میدهد و علاوه بر جابه جایی خاک ، آنها را نرم می کند.

دیسک های کشاورزی از لحاظ ساختاری به یک ردیفه و دو ردیفه تقسیم بندی میشوند دیسک های یک ردیفه ، در گذشته که تراکتورها ضعیف تر بودند بیشتر مورد استفاده بودند چون به نیروی کششی کمتری نیاز دارند. دیسک های یک ردیفه دو گروه بشقاب دارند که تقعر گودی) بشقابها پشت به پشت هم هستند.

دیسک های دو ردیفه به دو نوع افست و تاندوم تقسیم بندی می شوند دو ردیف دیسک باعث می شود با یکبار حرکت تراکتور دوبار عملیات دیسک زدن انجام شود جهت تقعر دیسکهای ردیف عقب برعکس دیسک های ردیف جلو است تا خاکی که با دیسکهای ردیف جلو جابجا شده توسط ردیف عقب به جای اول خود برگردد. در نتیجه سطح یکنواختی را خواهیم داشت.

دیسک های آفست از دو ردیف دیسک تشکیل شده اند که به شکل ۷ قرار گرفته.اند دیسکهای آفست در حین کار به یک سمت (معمولا سمت راست متمایل می شوند به همین دلیل به آنها آفست میگویند. عملکرد آفست برای دیسک زدن پای درختان در باغات که) تراکتور نمیتواند به اندازه کافی به درخت نزدیک شود) مناسب است . دیسک های آفست نسبت به نوع تاندوم سطح هموارتری را ایجاد کرده و کلوخها را بهتر خرد می کنند اما برای دور زدن به شعاع بیشتری نیاز دارند به همین دلیل دیسکهای آفست معمولا در مزارع خیلی بزرگ استفاده میشوند و ابعاد آنها نیز برای مزارع بزرگ (نوع سنگین) طراحی می شود.

دیسک 24 پره 20 اینچ افست چرخدار

دیسک های سنگین و بزرگ عمدتا آفست ساخته میشوند چرا که توانایی خاکورزی عمیق تری دارند. دیسک آفست تنها در یک جهت در مزرعه میتواند دور بزند همچنین به دلیل سبک ساختاری که دارد در آن دو ردیف دیسک به صورت یک تکه قرار گرفته اند جوی و پشته کمتری نسبت به تاندوم در زمین برجای می گذارد. از این روی عملیات خاکورزی ثانویه کمتری بعد از دیسک مورد نیاز است. دیسکهای آفست از نظر اتصال به تراکتور به دو نوع سوار و کششی دسته بندی میشوند البته دیسکها معمولا آفست کششی هستند که دارای دو چرخ نیز هستند. دیسکهای آفست سوار معمولا از نوع باغی و به دیسک آفست باغی معروف هستند چرا که هم قدرت مانور خوب و شعاع چرخش کمتری دارند و هم بخاطر فاصله گرفتن از چرخ تراکتور می توانند به صورت آفست تا پای درختان را خاکورزی کنند.

ابعاد بزرگ و وزن سنگین این نوع دیسکها باعث شده است گاهی برای نیم شخم (شخم نه چندان عمیق) از آنهاس استفاده شود.

از چند نظر دیسکهای آفست قابل تقسیم بندی هستند از لحاظ اندازه و کاربرد در انواع زراعی و باغی وجود دارند دیسکهای زراعی ،بزرگتر و دیسک باغی کوچک ترند

از نظر اندازه ، دیسکهای با قطر پره ۲۰ الی ۳۰ سانتی متر در دسته سبک، ۳۰ الی ۵۰ سانتی متر در دسته نیمه سنگین و بیشتر از آن در دسته سنگین طبقه بندی می شوند. از نظر ساختار هم اگر یک ردیف دیسک داشته باشد، یک ردیفه یا یک راهه گفته میشود و اگر دو ردیف دیسک داشته باشد میشود دو ردیفه یا دو راهه. دیسک آفست جزء دیسک های دو راهه می باشد.

زاویه پره ها قابل تنظیم است هر چه زاویه پره ها بیشتر شود عمق کار بیشتر خواهد شد و چنانچه این زاویه کمتر شود، عمق کار کمتر خواهد شد. نا گفته نماند با زیاد کردن ،زاویه تراکتور نیز باید نیروی کششی بیشتری صرف کند. قابل ذکر است که لبه پره ها پس از مدتی ،کار کند می شوند بنابراین هرچند وقت یک بار باید پره ها را بررسی کرد که در صورت کند شدن لبه آنها از داخل تیز شود.

گریسکاری منظم بلبرینگ دیسک یا یاتاقان دیسک ،آفست طول عمر آن را افزایش میدهد. رنگ استفاده شده در دیسکهای گروه صنعتی مهندس مروتی از نوع مرغوب می باشد که کیفیت و طول عمر بالایی دارند. رنگ مرغوب مانع زنگ زدگی قطعات دستگاه و پوسیدگی زود هنگام آن می گردد.

دیسک 22 پره 20 اینچ افست چرخدار

بعضی از عوامل بر کارکرد و ویژگیهای کاری دیسک مؤثر است چنانچه زاویه دیسک ها نسبت به جهت پیشروی کمتر باشد یا به عبارت دیگر دو ردیف دیسک آفست بیشتر از هم فاصله بگیرند و زاویه بین آنها باز شود، عمق کار دیسک بیشتر میشود همچنین اگر وزن هر پره دیسک افزایش یاید، عمق کار افزایش می یابد و هر چه فاصله بین پرهها نیز بیشتر شود ، نفوذ دیسک در زمین بیشتر میشود قطر پره ها یا بشقاب های دیسک هر چه کمتر باشد دیسک عمق بیشتری دارد منتها اگر خاک نرم و سست باشد و یا شنی بشقابهایی که قطر بیشتر ی دارند عمق نفوذ بیشتر میشود تیز بودن لبه های پره های دیسک باعث میشود تا بهتر به داخل خاک نفوذ کنند و اگر از داخل تیز شده باشند نفوذ بهتری دارند معمولا برای افزایش عمق کاری دیسک چرخ ها را در دیسک های کششی بالا می برند در نتیجه چرخ دیسک کششی هر چه بالاتر برده شود دیسک در عمق پایین تری کار میکند چرخها نیز به صورت دستی و یا به صورت هیدرولیکی از طریق سیستم هیدرولیک تراکتور وجک هیدرولیکی موجود در دیسک بالا و پایین می شوند.

برای خاکورزی مطلوب و داشتن دیسک با کیفیت خوب میتوانید با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید تا همکاران ما ضمن مشاوره شما را در تهیه دیسک مناسب راهنمایی کنند همچنین در صورت تهیه دیسک از گروه صنعتی مهندس مروتی میتوانید با اطمینان خاطر از دستگاه خود استفاده کرده و نگرانی بابت کیفیت و طول عمر دیسک نداشته باشید.