یکی از ادوات مهم خاکورزی روتیواتور می.باشد روتیواتور یا خاک هم زن از لحاظ نحوه کارکرد و توانی که از تراکتور میگیرد ، بین ادوات خاکورزی به نحوی منحصر به فرد است. معمولا ادوات خاکورزی پشت تراکتور کشیده شده و از توان مالبندى تراكتور استفاده می کنند اما این دستگاه با اینکه روتیواتور پشت تراکتوری میباشد از توان کششی استفاده نمی کند و از توان دورانی یا شافت pto تراکتور بهره می.گیرد عملکرد روتیواتور برای انجام خاکورزی اولیه نسبتا محدود بوده و نمی توان گفت این وسیله جایگزین خوبی برای گاوآهن است. به این دلیل که ؛ اولا، نسبت به گاوآهن به توان بیشتری نیاز دارد البته نوع توانی که از تراکتور می گیرند متفاوت است. در گاوآهن توان کششی تراکتور مطرح است ولی در روتیواتور بحث توان دورانی و توان شافت pto مطرح است. در مجموع توان مورد نیاز این دستگاه بیشتر از گاوآهن است. دوما درجه پودرسازی و هوادهی به خاک به وسیله آن بسیار زیاد است به همین دو علت توان بیشتر و پودر کردن بیش از حد خاک باعث عدم استفاده از روتیواتور به جای گاوآهن می شود. به همین دلیل در صورت کم عمق بودن شخم و در صورت عدم وجود شرایطی که به پودرسازی و هوادهی منجر شود همانند باغها و شالیزارها میتوان آنرا به کار برد که به روتیواتور شالیزار معروف است. ضمن اعمق کار این دستگاه همانطور که اشاره شد از گاوآهن و چیزل کمتر است.

روتیواتور 48 پره

همچنین روتیواتور ثابت یا روتیواتور کشاورزی در مزرعه کارهایی اعم از خرد کردن کلوخ ها و خاکورزی ثانویه خرد کردن علفهای هرز مخلوط کردن آنها با خاک انجام می شود و در مواردی که خاک نرم یا مرطوب باشد به عنوان شخم یا خاکورزی اولیه هم بکار می رود. یکی دیگر از کاربردهای روتیواتور در شالیزار است که باعث میشود خاک و آب به خوبی مخلوط شود و گل بدست آمده زمینی مناسب برای نشاکاری فراهم کند.

میزان بالا بودن کاپوت یا حفاظ ،پشتی اندازه ذرات خرد شده را تغییر می دهد. هر چه کاپوت بالاتر باشد ذرات یا کلوخها بزرگ تر و هر چه حفاظ پشتی پایین تر باشد کلوخ ها ریز تر می شود. باید توجه نمود که پس از خاکورزی با این دستگاه، نیاز به استفاده از دیسک نمی باشد. چرا که این دستگاه علاوه بر شخم زدن کلوخها را نیز خرد می کند. صفحه ای که پشت این دستگاه هست ، مانع پرتاب شدن کلوخها می شود. این صفحه علاوه بر تاثیری که در بهتر خردشدن کلوخ ها دارد با صاف کردن سطح زمین باعث میشود معمولا پس از رو تیواتور نیازی به استفاده از لولر هم نباشد.

روتیواتورهای زراعی باغی پشت تراکتور ثابت قرار میگیرد یعنی در مرکز تراکتور قرار گرفته و آفست نمی شود و به سمت چپ یا راست نمی رود روتیواتورهای زراعی باغی و بازویی گروه صنعتی مهندس مروتی با کیفیت ساخت عالی به شما عزیزان عرضه شود. گاردان استفاده مي شده در دستگاه از نوع کلاچ دار است یعنی وقتی پرههای این دستگاه به سنگ یا شیئ سخت برخورد کند، گاردان روتیواتور به صورت هرز میچرخد تا مانع فشار بیشتر به گیربکس، دنده ها، پره ها و قطعات انتقال نیرو و چه بسا خود تراکتور میشود به محض اینکه مانع از سر راه پره ها برداشته شود، کارکرد روتیواتور به حالت عادی باز خواهد گشت انتقال نیرو به شافت روتیواتور از طریق دنده انجام می.شود معمولا سیستمهای انتقال نیروی دنده ای و در نتیجه دنده گیربکس روتیواتور دوام و عمر بیشتری دارد و تا حدودی سر و صدای کمتر نسبت به زنجیری دارد.

پره های روتیواتور در مدلهای متفاوتی موجود است منتها تیغه L شکل معمول ترین آنهاست. تیغه L شکل در شرایطی که خار و خاشاک سنگین است نسبت به سایر تیغه ها ارجحیت دارد. زیرا سطح تماس بیشتری با خاک داشته و محدوده وسیع تری را تحت تأثیر قرار می دهد و بیشتر خاشاک را با خاک مخلوط می.کند حتی برای از بین بردن علفهای هرز هم بهتر از سایر تیغه ها بوده و معمولا خاک را کمتر خرد میکنند.

برای نفوذ در زمینهای سخت تیغه های C شکل ممکن است کاربردی تر باشد. چرا که سطح تماس کمتری با خاک داشته و در نتیجه فشار بیشتری به خاک وارد می.کند این تیغه ها انحنای بیشتری در مقایسه با تیغه های L شکل دارند و در نتیجه تمایل آنها به مسدود کردن محور گردنده کمتر است این تیغه ها چون حجم خاک کمتری نسبت به تیغه های L شکل بر می دارند ، گیرکردن مقدار خاک با رطوبت بالا که حالت چسبندگی به خود گرفته بین محور گردنده و روکش محور کمتر می شود. بنابراین مناسب کار در خاک های سنگین و مرطوب هستند . . رطوبت منظور حدى از رطوبت است که خاک حالت چسبندگی به خود می.گیرد چنانچه رطوبت بیشتر شود، خاک خود را رها میکند و مقاومت آن به شدت کاهش می یابد.

در حین کار عادی تیغه های این دستگاه عمدتا خود تیز شونده .هستند که با طرح مارپیچ روی محور دوار قرار میگیرند که در هر لحظه تنها یک تیغه با خاک برخورد کند. به همین دلیل توان کمتری برای برش خاک نیاز است بطور مثال اگر همزمان دو تیغه با خاک برخورد داشته باشند توان تراکتور بین دو تیغه تقسیم میشود.

خاک خیلی خشک باعث فرسایش بیش از اندازه تیغه می.شود همچنین سرعت دورانی خیلی زیاد محور یا سرعت پیشروی زیاد سبب فرسایش بیش از حد تیغه می شود.

رنگ به کار برده شده در روتیواتورهای گروه صنعتی مهندس مروتی از رنگ کوره ای درجه یک استفاده شده که در مقایسه با رنگهاي معمولي دوام و طول عمر بسیار بالاتري دارد . رنگ ادوات از زنگ زدن قسمت هاي فلزي و پوسيدگي زود هنگام آن جلوگیری می کـند.

این ادوات به دو گروه کلی روتیواتورهای ثابت و روتیواتورهای بازویی تقسیم بندی می شوند. رو تیواتور ثابت معمولا کاربرد زراعی باغی و روتیواتور بازویی عمدتا کاربرد باغی دارد.

روتیواتورهای ثابت در مدلهای ۲۴ پره ،سبک ۲۸ پره سبک ، ۳۶ پره سبک ، ۴۲ پره سبک ، ۴۸ پره سنگین، ۵۴ پره سنگین و ۶۰ پره سنگین در گروه صنعتی مهندس مروتی موجود هستند. این روتیواتورها تنها در تعداد پره با هم تفاوت دارند ، که بقیه ویژگیها و اجزاء آنها مشترک می باشد. روتیواتورهای سبک مخصوص تراکتورهای چهار سیلندر و روتیواتورهای سنگین مخصوص تراکتورهای شش سیلندر هستند.

روتیواتور کشویی

رتیواتور کشویی میتواند به سمت راست و در برخی موارد به سمت چپ یا راست تراکتور به صورت عرضی حرکت میکند و پشت تراکتور در حالت آفست قرار میگیرد این دستگاه هم می تواند آفست باشد و هم در مرکز رتیواتور آفست اغلب کاربرد باغی دارد که به اندازه قابل توجهی بتواند به تنه درختان نزدیک شود و علفهای هرز را قطع و خرد کند و یا عمل سله شکنی و هوادهی به خاک و خاکورزی را انجام دهد کشویی شدن آن نیز هم به شکل دستی انجام می شود و هم به صورت هیدرولیکی میباشد.

روتیواتور بازویی 30 پره

روتیواتور بازویی رتیواتور بازویی ، روتیواتوری جدید همراه با امکانات بیشتر نسبت به دیگر رتیواتورها . که کاربرد باغی دارد و به روتیواتور باغی نیز معروف است. زیرا این دستگاه می تواند بطور کامل به تنه درخت نزدیک شود رتیواتور بازویی در مدل های مختلف وجود دارد. عمدتا هیدرولیکی هستند و دو جک هیدرولیک دارند که با یک جک رتیواتور آفست میشود و می تواند به تنه درخت نزدیک شود جک دیگر برای زاویه گرفتن نسبت به خط افق است روتیواتور بازویی می تواند در جویهای انتقال آب کارآمد باشد و در سطح شیبدار هم عملیات خاکورزی را انجام دهد. نوعی از رتیواتورهای بازویی روتیواتور بازویی سنسوردار است که ویژگی قابل توجه این رو تیواتور آن است که میتواند بین درختان رفته و در فاصله بین آنها خاکورزی را انجام دهد. این ر وتیواتور هنگامی که به تنه درخت میرسد توسط یک جک هیدرولیکی جمع می شود و پس از عبور از آن دوباره باز می شود.

شما میتوانید از سایت تراکتورمن بازدید نموده و با خرید انواع روتیواتور از گروه صنعتی مهندس مروتی و اطمینان خاطر از کیفیت آن ، خاکورزی را به صورت مطلوب و دلخواه انجام دهید.

🚜ادوات کشاورزی تخصص ماست🚜