دوشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۲۶

به گزارش گروه خبری تراکتورمن: معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت شرکت‌های دانش بنیان زیادی برای تولید خوراک دام از ضایعات کشاورزی ورود کرده‌اند و این محصول برای اولین بار به صورت تجاری تولید و در اختیار بهره برداران قرار گرفته است.

مجتبی خیام نکویی رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی اظهار داشت: شرکت ها و هسته‌های دانش بنیان ایرانی برای استفاده از ضایعات باقی مانده محصولات کشاورزی در تولید خوراک دام و طیور، ورود کرده‌اند.

وی افزود: در دهکده فن آوری و نوآوری خراسان رضوی تولید خوراک دام از ضایعات کشاورزی را نیز شروع کرده اند و اکنون محصولات خود را در اختیار عشایر قرار داده اند؛ در واقع این طرح اکنون عملیاتی شده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: ظرفیت استفاده از ضایعات کشاورزی در خوراک دام در کشورمان فراهم است و می‌توان به شکل مناسبی از آن بهره گرفت به طوری که در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور نیز از ضایعات باقی مانده از گلابگیری برای تولید خوراک دام استفاده می شود.

تولید خوراک دام از سرشاخه درختان در کشور

وی در پاسخ به این سوال که به چه میزان از ضایعات محصولات کشاورزی در خوراک دام استفاده می‌شود، تصریح کرد: بسته به میزان پروتئین تامین شده از ضایعات محصولات کشاورزی متفاوت است و نمی توان فرمول یا درصد کلی برای آن مطرح کرد.

خیام نکویی گفت: در جهاد کشاورزی استان اصفهان نیز دستگاهی تولید کرده اند که با خرد کردن سرشاخه درختان و غنی سازی محصول به دست آمده، آن را در خوراک دام استفاده می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.