سه شنبه ۱۴۰۱/۱۰/۲۷

به گزارش گروه خبری تراکتورمن، تسهیلات بانک کشاورزی در سال ۱۳۹۹ متوسط ۱۷۰۰ میلیارد تومان بود و در سال ۱۴۰۰ به ۳۲۰۰ میلیارد تومان رسید.

 در گفتگو با یکی از مسئولین بانک کشاورزی اعلام شد: در سال ۱۴۰۱ وظایفی بر عهده بانک کشاورزی گذاشته شد که اولویت بندی شده بود و با توجه به حذف ارز ترجیحی مکلف به پرداخت تسهیلات به شرکتهای دولتی بودیم.

هرچند با تأخیر ولی امسال نیز برنامه تسهیلات ۵۰۰۰ میلیارد تومان را داریم، در مرحله اول ۲۰۰۰میلیارد تومان به اعتبارات مکانیزاسیون اختصاص یافته که پرداخت شود. سیاستگذاری تخصیص اعتبار مکانیزاسیون به وزارت جهاد کشاورزی برمیگردد که معمولاً ابتدا تراکتور، کمباین و ادوات کشاورزی و در مرحله بعدی تجهیزات و تاسیسات برای مرغداری ها و دامداری ها به کار برده می شود البته عمده آن به تراکتور و کمباین اختصاص می یابد.

وی ادامه داد البته سیاست گذار وزارت جهاد کشاورزی است و اعتبار در اختیار سازمانهای جهاد کشاورزی استانها قرار می گیرد تا فرد کشاورز را تشخیص داده و به بانک معرفی نماید و کشاورز بعد از ارائه تضمین می تواند از تسهیلات استفاده کند.

علت تاخیر در تخصیص بودجه برای تسهیلات؟

بانک‌ها مکلف هستند بر اساس منابع و مصارف حرکت بکنند اما با توجه به تکالیفی که امسال داشتیم و سیاستگذاری که در خصوص اختلاف قیمت ها بود، پرداخت بابت حذف ارز ترجیحی، پرداخت بابت گندم، پرداخت بابت بند الف تبصره ۱۸،همه اینها باعث شد تا سه چهار ماه دیرتر برای پرداخت تسهیلات اقدام کنیم.

آیا خط اعتباری ۵ هزار میلیارد تومانی تخصیص یافته است؟

متاسفانه با توجه به پیگیری های بانک کشاورزی ولی هنوز به بانک ابلاغ نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.