پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۲۹

مدیرکل دفتر آمار و فناوری اطلاعات سازمان امور اراضی گفت: روند دریافت سند رسمی برای زمین‌های کشاورزی، پیچیدگی ندارد و از کشاورزان خواست بدون نگرانی، نسبت به سنددار کردن ملک خود اقدام کنند.

 به گزارش گروه خبری تراکتورمن: امید پورتحویلدار با اشاره به عزم دولت سیزدهم برای سنددار کردن تمامی زمین‌های کشاورزی اظهار داشت: تاکنون برای ۲ میلیون هکتار از اراضی کشاورزی کشور سند مالکیت تک‌برگ صادر شده است.

وی یکی از عمده‌ترین دلایل بی رغبتی و احساس بی نیازی اغلب کشاورزان از دریافت سند رسمی برای زمین‌های کشاورزی را بی اطلاعی از فواید و مزایای در اختیار داشتن سند مالکیت عنوان کرد و گفت: علاوه بر ضروری بودن تعیین تکلیف اراضی برای توسعه کشاورزی و سیاست‌های کلان اقتصادی کشور، سندار شدن زمین‌ها فواید بسیاری برای مالکین دارد و ضمن اینکه مانع از بروز اختلافات و مشکلات حقوقی در آینده می‌شود، ملک آن‌ها را از دسترس زمین خواران یا مدعیان خارج می‌کند.

پورتحویلدار افزود: این سند می‌تواند پشتوانه بسیار مناسبی برای دریافت تسهیلات بانکی و حمایت‌های دولت از کشاورزان باشد.

مدیرکل دفتر آمار و فناوری اطلاعات سازمان امور اراضی، روند دریافت سند برای زمین کشاورزی را نسبتا ساده و بدون پیچیدگی توصیف کرد و گفت: گرفتن سند مالکیت برای زمین کشاورزی برخلاف تصور، دوندگی ندارد و نیازی به مراجعات مکرر به ادارات مختلف نیست.

وی افزود: حتی کشاورزانی که قولنامه‌های قدیمی مربوط به زمین خود را در اختیار ندارند، می‌توانند نسبت به دریافت سند رسمی اقدام کنند و قانون راهکارهایی مانند تائیدیه اهالی و بزرگان روستا یا دهیاری‌ها را در نظر گرفته است.

پور تحویلدار درباره روند درخواست و دریافت سند رسمی زمین کشاورزی توضیح داد: ارائه قولنامه‌های قدیمی و یا تائیدیه‌های محلی مالکیت زمین، نقشه مورد تائید و عکس و مدارک شناسایی مالک به دفاتر اسناد رسمی و تکمیل فرم درخواست عمده‌ترین کاری است که برای دریافت سند باید انجام داد.

وی افزود: بقیه کارها بصورت الکترونیک و از طریق سامانه‌های دولت الکترونیک انجام می‌شود.

مدیرکل دفتر آمار و فناوری اطلاعات سازمان امور اراضی همچنین به کشاورزان توصیه کرد قبل از هرگونه اقدامی برای تغییر کاربری یا ساخت و ساز در زمین کشاورزی، درباره امکان یا موانع قانونی آن تحقیق کنند تا دچار مشکل نشوند.

پورتحویلدار یکی از پرتعدادترین اشتباهات در این زمینه را ساخت و ساز در زمین کشاورزی با تکیه بر هماهنگی با دهیاران عنوان کرد و گفت: در برخی از موارد، افراد به صرف اینکه دهیاری یا بخشداری با ساخت و ساز آن‌ها موافقت کرده، اقدام به این کار می‌کنند در حالی که طبق قانون، موافقت دهیاری به منزله صدور مجوز نیست.

وی تصریح کرد: حتی صدور پروانه ساخت از سوی شهرداری نیز برای ساخت و ساز در زمین کشاورزی حریم شهر، کافی نیست و موافقت جهاد کشاورزی و کمسیون تبصره یک نیز باید اخذ شود.

مدیرکل دفتر آمار و فناوری اطلاعات سازمان امور اراضی با بیان اینکه با راه اندازی پنجره واحد مدیریت زمین، استعلامت مربوطه بصورت الکترونیکی انجام می‌شود، اظهار داشت: هم اکنون در ۲۰ استان این سامانه فعال است و هموطنانی که قصد دریافت مجوز دارند، می‌توانند از طریق آن اقدام کنند.

9 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • من خودم روستای هستم ولی تو روستای ما مراتع زیادی رو شخم زدن یا مراتع رو تصرف کردن و هر دو این وشاید بیشتر از این ها کاری براش نمیشه.طرف رفته گفته اینجا مال من هست چند نفر هم که بیشترشون دورغ هست تایید میکنن وبسیاری از نوع کارها بخاطره وجود پارتی در اداره منابع طبیعی یا جنگل بانی میباشد که با دادن رشوه کارشون رو میکنن و اداری که باید جلوی این قسم کارهارو بگیره متاسفانه خودش بانی شده.
  لطفا بفرمایید با این زمین خواری ها چه میکنید

  پاسخ
  • حوزه فعالیت ما جدا هست و فقط صرفا اطلاع رسانی کردیم. شما بهتره به سازمان امور اراضی مراجعه کنید.

   پاسخ
 • با سلام زمین کشاورزی که درختان بیست ساله داره منابع طبیعی رفته جز اراضی ملی اعلام کرده؟تکلیف اینگونه موارد چیه.؟درصورتی که ده سال پیش جز اراضی ملی نبودند؟

  پاسخ
  • فقط خبر رو اطلاع رسانی کردیم برای کشاورزان عزیز. بهتره به سازمان امور اراضی مراجعه کنید.

   پاسخ
 • علی صابر از شخرگرگان
  21 ژانویه, 2023 7:40 ق.ظ

  سلام مهندس باید کجا مراجعه کنیم دقیقا مراحلشو توضیح ندادی ک از کجا شرو کنیم کدوم اداره بریم همه چی گنگ گفته شده

  پاسخ
  • توی حوزه فعالیت خودمون نیست و اطلاعات دقیق نداریم فقط خبر رو منتشر کردیم که کشاورزان استفاده کنن. به سازمان امور اراضی مراجعه کنید احتمالا نتیجه می گیرید.

   پاسخ
  • سلام طبق خبر باید به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنید

   پاسخ
 • سعید احمدی نژاد
  21 ژانویه, 2023 3:58 ب.ظ

  خسته نباشید ، خیلی هم عالی ، ببخشید استان ایلام خصوصا شهرستان ابدانان چرا میگن این برنامه رو نداریم

  پاسخ
  • مچکرم.
   فقط خبر رو منتشر کردیم از سازمان امور اراضی پیگیر بشین احتمالا نتیجه می گیرید.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.