۱۴۰۱/۱۰/۱۷

مجری طرح پنبه کشور اعلام کرد: تاکنون ۸۸درصد پنبه مزارع کشور برداشت شده که حدود ۱۰۰ هزار هکتار است و پیش‌بینی رشد ۲۰ درصدی تولید این محصول قابل تحقق است.

به گزارش گروه خبرگزاری تراکتورمن به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، ابراهیم هزارجریبی گفت: پیش‌بینی تولید وش پنبه برای سال جاری حدود 300 هزار تن بود.

وی برآورد کرد از 300 هزار تن وش پنبه تولیدی از مزارع کشور حدود 90 هزار تن پنبه محلوج و نزدیک به 150 هزار تن پنبه‌دانه برای مصرف خوراک دام تهیه شود.

هزارجریبی اظهار داشت: برداشت وش پنبه در استان‌های فارس، اصفهان، خراسان جنوبی و سمنان ادامه دارد.

وی با اشاره به افزایش 17 درصدی سطح زیر کشت پنبه در سال جاری نسبت به سال گذشته در اغلب استان‌ها خاطرنشان کرد: سال 1400 نزدیک به 97 هزار و 500 هکتار پنبه در کشور کشت شد.

هزارجریبی عملکرد تولید وش پنبه را در سال جاری 2630 کیلوگرم در هکتار عنوان کرد و اظهار داشت: عملکرد تولید وش پنبه در واحد سطح در سال گذشته نزدیک به 2500 کیلوگرم بود.

وی درباره پرداخت مطالبات کشاورزان نیز گفت: به علت رکود بازار بین‌المللی پنبه و عدم نقدینگی کارخانجات پنبه‌پاک‌کنی و صنایع ریسندگی، پرداخت بخشی از پول کشاورزان با تاخیر مواجه شده که بیشتر آن مربوط به بخش خصوصی و حدود 700 میلیارد تومان نیز مربوط به خریدهای دولتی می‌باشد.

وی از تخصیص 90 میلیارد تومان یارانه تسهیلات با کارمزد 4 درصد برای خرید کمباین پنبه خبر داد و تصریح کرد: پرداخت یارانه تسهیلات خرید کمباین پنبه از سوی مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی به متقاضیان آغاز شده است.

هزارجریبی در مورد تامین بذر پنبه گفت: امسال 1600 تن بذر از محل تولید داخل تامین و مابقی از طریق واردات تامین شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.